Projekt Neutralizator Paliw
os. Zofiówka 1
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Nr konta: 07 1560 1094 2105 1861 4840 0001
17-19 listopada 2011 r. - miały miejsce jubileuszowe 60-te Międzynarodowe Targi Wynalazczości i Innowacji BRUSSELS INNOVA 2011 w Brukseli. Jest to druga co do wielkości taka impreza w Europie. Swoje projekty wystawiały wielkie korporacje, instytuty i szkoły wyższe. Po trzech dniach ciężkiej pracy podczas targów miło nam zakomunikować, że nasz wynalazek zdobył SREBRNY MEDAL i został WYRÓŻNIONY GŁÓWNĄ NAGRODĄ TARGÓW od Dyrektora Florenta Godin.
15-17 kwietnia 2011 r. - Katowice były siedzibą szóstej już edycji Targów Gospodarczych i Naukowych INTARG, których organizatorem jest Centrum Innowacji WKTiR w Katowicach wraz z licznymi partnerami, wśród których są takie instytucje i firmy, jak: Urząd Patentowy RP, Międzynarodowe Targi Katowickie, Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego w Katowicach, Centrum Innowacji, Transferu Technologii – Fundacja Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Śląskie Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie. Nasz projekt startował tam pod nazwą "Neutralizator Benzyny Samochodowej i pozwolił nam zdobyć na INTARG-u 2011 tytuł MŁODEGO LIDERA INNOWACJI 2011 i GRAND PRIX.
Witamy na oficjalnej stronie Neutralizatora Paliw.
W związku z różnymi artykułami i wzmiankami na temat naszego urządzenia postanowiliśmy stworzyć oficjalną stronę internetową, która jest jedynym wiarygodnym źródłem na temat projektu. Jest to urządzenie stworzone przez młodych wynalazców z Jastrzębia-Zdroju. Mimo ich młodego wieku i braku funduszy udało im się uzyskać ochronę patentową i zdobyć już kilka nagród na Międzynarodowych Targach Wynalazczości i Innowacji. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat projektu. |
||||
Srebrny medal i główna nagroda17-19 listopada 2011 r. - miały miejsce jubileuszowe 60-te Międzynarodowe Targi Wynalazczości i Innowacji BRUSSELS INNOVA 2011 w Brukseli. Jest to druga co do wielkości taka impreza w Europie. Swoje projekty wystawiały wielkie korporacje, instytuty i szkoły wyższe. Po trzech dniach ciężkiej pracy podczas targów miło nam zakomunikować, że nasz wynalazek zdobył SREBRNY MEDAL i został WYRÓŻNIONY GŁÓWNĄ NAGRODĄ TARGÓW od Dyrektora Florenta Godin. |
||||
Młody Lider Innowacji i Grand Prix15-17 kwietnia 2011 r. - Katowice były siedzibą szóstej już edycji Targów Gospodarczych i Naukowych INTARG, których organizatorem jest Centrum Innowacji WKTiR w Katowicach wraz z licznymi partnerami, wśród których są takie instytucje i firmy, jak: Urząd Patentowy RP, Międzynarodowe Targi Katowickie, Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego w Katowicach, Centrum Innowacji, Transferu Technologii – Fundacja Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Śląskie Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie. Nasz projekt startował tam pod nazwą "Neutralizator Benzyny Samochodowej" i pozwolił nam zdobyć na INTARG-u 2011 tytuł MŁODEGO LIDERA INNOWACJI 2011 i GRAND PRIX. Ze względu na trwające wtedy przygotowania do zgłoszenia patentowego nie zostało podane nic poza tytułem pracy, aby nie doszło do ujawnienia. |
Pomysł powstania Neutralizatora zrodził się w głowach Michała Walczaka i Mariusza Gadzińskiego gdy pewien sympatyczny człowiek zginął w bezpiecznym i sprawnym aucie, ponieważ pękł zbiornik na paliwo i doszło do wybuchu.
Pierwsze prace rozpoczęły się w czerwcu 2006 roku - w czasie gdy Michał i Mariusz kończyli gimnazjum. Przez około cztery i pół roku opracowana została ogólna budowa urządzenia i zasada działania. W poszukiwaniach materiałów pomagał im pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju - mgr Mirosław Parylak.
Brat Michała - Mateusz Walczak - od lutego 2007 roku prowadzi badania nad mieszaniną neutralizującą paliwo.
We wrześniu 2010 roku do projektu na prośbę Michała Walczaka - spowodowaną czasowym wyłączeniem się Mariusza Gadzińskiego z projektu - do prac dołączył Marcin Kiwak. Stworzył on elektryczny układ sterująco-diagnozujący. Brał także udział w dalszych pracach nad projektem.
W czasie ostatnich dwóch lat nauki Michała i Marcina w Zespole Szkół nr 6, promotorami projektu byli mgr Jerzy Maduzia i mgr inż. Krzysztof Smyczek.
15 kwietnia 2011 roku Michał Walczak oraz Marcin Kiwak, przedstawili pracę „Neutralizator benzyny samochodowej” i zostali nagrodzeni tytułem Młody Lider Innowacji Województwa Śląskiego 2011 w kategorii wynalazca. Prócz tego praca zdobyła Grand Prix na Międzynarodowych Targach Wynalazczości i Innowacji INTARG w Katowicach.
19 listopada 2011 roku projekt został nagrodzony srebrnym medalem i główną nagrodą Dyrektora Targów na Międzynarodowych Targach Wynalazczości i Innowacji BRUSSELS INNOVA 2011 w Brukseli.
Wyjazdy na targi w Katowicach i Brukseli były możliwe dzięki środkom finansowym przekazanym przez Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój Mariana Janeckiego. Sprawami organizacyjnymi zajmowali się dyrektorzy Zespołu Szkół nr 6.
W grudniu 2011 do projektu powrócił Mariusz Gadziński i na chwilę obecną prace prowadzone są przez czterech wynalazców: Michała Walczaka, Mateusza Walczaka, Mariusza Gadzińskiego oraz Marcina Kiwaka.
Dzisiejsze życie toczy się w zawrotnym tempie, potrzebujemy coraz szybszych i coraz oszczędniejszych samochodów, więc producenci wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom. Kosztem tego wszystkiego jest nasze bezpieczeństwo. Wymyślono już poduszki powietrzne, kurtyny, system wspomagania nagłego hamowania (ABS), system stabilizacji toru jazdy (ESP) i wiele innych mniej lub bardziej przydatnych systemów. Nie rozwiązano jak dotąd kluczowego problemu, czyli neutralizacji paliwa podczas zdarzenia drogowego. Nasze urządzenie ma za zadanie rozwiązać ten problem.
Neutralizator Paliw jest innowacyjnym urządzeniem, które może znaleźć zastosowanie nie tylko w samochodach zaopatrzonych w silniki benzynowe, ale także w pojazdach zasilanych olejem napędowym, samolotach wykorzystujących paliwo lotnicze, na stacjach benzynowych do neutralizacji paliw w zbiornikach, w razie sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu i życiu osób przebywających w strefie zagrożenia wybuchem.
Jak wiadomo pożar składa się z trzech czynników: inicjatora (np. iskra), materiału palnego i tlenu. Bez któregoś z tych czynników pożar nie zaistnieje. Jeśli pożar już istnieje, można go ugasić odcinając dopływ tlenu, usuwając materiał palny lub pozbawiając go palności. Na tym zjawisku opiera swoje działanie nasze urządzenie. Cały proces od momentu uszkodzenia zbiornika do momentu neutralizacji trwa zaledwie kilkanaście milisekund. Neutralizator może być stosowany zarówno w starszych jak i w najnowszych konstrukcjach, wyposażonych w inteligentne systemy bezpieczeństwa.
Obecnie trwają ciągłe badania i prace udoskonalające nad urządzeniem.