^ Do Góry

Historia

Pomysł powstania Neutralizatora zrodził się w głowach Michała Walczaka i Mariusza Gadzińskiego gdy pewien sympatyczny człowiek zginął w bezpiecznym i sprawnym aucie, ponieważ pękł zbiornik na paliwo i doszło do wybuchu.

Pierwsze prace rozpoczęły się w czerwcu 2006 roku - w czasie gdy Michał i Mariusz kończyli gimnazjum. Przez około cztery i pół roku opracowana została ogólna budowa urządzenia i zasada działania. W poszukiwaniach materiałów pomagał im pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju - mgr Mirosław Parylak.

Brat Michała - Mateusz Walczak - od lutego 2007 roku prowadzi badania nad mieszaniną neutralizującą paliwo.

We wrześniu 2010 roku do projektu na prośbę Michała Walczaka - spowodowaną czasowym wyłączeniem się Mariusza Gadzińskiego z projektu - do prac dołączył Marcin Kiwak. Stworzył on elektryczny układ sterująco-diagnozujący. Brał także udział w dalszych pracach nad projektem.

W czasie ostatnich dwóch lat nauki Michała i Marcina w Zespole Szkół nr 6, promotorami projektu byli mgr Jerzy Maduzia i mgr inż. Krzysztof Smyczek.

15 kwietnia 2011 roku Michał Walczak oraz Marcin Kiwak, przedstawili pracę „Neutralizator benzyny samochodowej” i zostali nagrodzeni tytułem Młody Lider Innowacji Województwa Śląskiego 2011 w kategorii wynalazca. Prócz tego praca zdobyła Grand Prix na Międzynarodowych Targach Wynalazczości i Innowacji INTARG w Katowicach.

19 listopada 2011 roku projekt został nagrodzony srebrnym medalem i główną nagrodą Dyrektora Targów na Międzynarodowych Targach Wynalazczości i Innowacji BRUSSELS INNOVA 2011 w Brukseli.

Wyjazdy na targi w Katowicach i Brukseli były możliwe dzięki środkom finansowym przekazanym przez Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój Mariana Janeckiego. Sprawami organizacyjnymi zajmowali się dyrektorzy Zespołu Szkół nr 6.

W grudniu 2011 do projektu powrócił Mariusz Gadziński i na chwilę obecną prace prowadzone są przez czterech wynalazców: Michała Walczaka, Mateusza Walczaka, Mariusza Gadzińskiego oraz Marcina Kiwaka.